Spuchnięta bateria w telefonie to problem, z którym może się zmierzyć niejeden użytkownik smartfona. Jeśli zauważasz, że bateria w Twoim telefonie jest wybrzuszona, niezwłocznie podejmij odpowiednie kroki. Może to pomóc uniknąć poważniejszych problemów z Twoim telefonem. Co może przyczyniać się do spuchnięcia baterii? Jak można naprawić smartfon lub zminimalizować dany problem? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Przyczyny spuchnięcia baterii
Bez względu na to, czy korzystasz ze smartfona topowych marek takich jak Huawei lub Samsung, czy może używasz aparatu mniej znanego producenta ‒ w każdym z tych telefonów może spuchnąć bateria. Wówczas pojawia się wybrzuszenie, najczęściej od strony obudowy, które w niektórych przypadkach może nawet odsłonić to, co znajduje się wewnątrz smartfona. Co bardzo często przyczynia się do takiego stanu rzeczy?
- Wiek baterii: Baterie litowo-jonowe (Li-Ion) mają określoną żywotność, po której mogą zacząć tracić swoje właściwości. Starsze baterie są bardziej podatne na spuchnięcie.
- Niewłaściwe ładowanie: Częste przegrzewanie baterii lub ładowanie jej zbyt szybko może prowadzić do spuchnięcia.
- Uszkodzenia mechaniczne: Upadki, uderzenia lub niewłaściwe użytkowanie mogą uszkodzić baterię i spowodować jej wybrzuszenie.
- Niska jakość baterii: Tanie, podrabiane baterie mogą być bardziej podatne na spuchnięcie.
Jak naprawić spuchniętą baterię w telefonie?
Co robić, gdy bateria jest spuchnięta? Kieruj się poniższymi zasadami.
- Zaprzestań korzystania z telefonu: Jeśli zauważysz, że bateria jest wybrzuszona, przestań używać telefonu i najlepiej go wyłącz.
- Nie próbuj przekłuwać baterii: Nie próbuj przekłuwać spuchniętej baterii, ponieważ może to być niebezpieczne.
- Usuń baterię: Jeśli masz możliwość, wyjmij baterię ze swojego telefonu. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, skonsultuj się z serwisem lub producentem. Pamiętaj, że obecnie sporo modeli nie ma możliwości swobodnego wyjęcia baterii.
- Zgłoś się do serwisu: Oddaj telefon do autoryzowanego serwisu lub punktu naprawy ‒ takiego jak Serwis GSM w Galerii Młociny. Fachowcy ocenią stan baterii i podejmą odpowiednie działania.
Pamiętaj, że spuchnięta bateria może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby działać ostrożnie i skonsultować się z profesjonalistą w przypadku problemów z baterią w telefonie.
Czy można zapobiec spuchnięciu baterii?
Nie na każde działanie takiego urządzenia elektronicznego, jakim jest smartfon, mamy wpływ. Korzystając z niego warto jednak unikać wystawiania go na ekstremalne temperatury, dobrze jest chronić smartfon przed słońcem czy dbać o prawidłowe ładowanie odpowiednimi (dopasowanymi, oryginalnymi) ładowarkami. Jeśli z kolei konieczna jest wymiana baterii w telefonie, zainwestuj w oryginalny akumulator. Unikaj tanich zamienników.
Jak smartfon daje znać, że ma problemy z baterią
Spuchnięcie baterii to jeden z wielu kłopotów, jakie mogą wystąpić podczas użytkowania telefonu. Sygnały problemów z baterią w smartfonie mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku, ale oto kilka ważnych oznak, na które warto zwrócić uwagę:
- Konieczność coraz częstszego ładowania urządzenia. Jeśli zauważasz, że musisz coraz częściej ładować telefon, mimo że nie zmieniła się intensywność jego użytkowania, może to wskazywać na problemy z baterią.
- Niespodziewane wyłączanie się telefonu mimo naładowanej baterii. Jeśli telefon nagle się wyłącza, choć bateria jest naładowana, może to być sygnał, że akumulator nie działa prawidłowo.
- Szybka utrata energii od razu po odłączeniu ładowarki. Jeśli po odłączeniu telefonu od ładowarki bateria szybko się rozładowuje, może to oznaczać problem z jej pojemnością lub kondycją.
- Nadmierne przegrzewanie się smartfonu podczas ładowania. Jeśli telefon staje się gorący podczas ładowania, może to być spowodowane uszkodzoną baterią.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych sygnałów, warto skonsultować się z serwisem lub producentem, aby ocenić stan baterii i podjąć odpowiednie działania naprawcze.