jak wymienić pęknięty ekran w telefonie?

Jak wymienić ekran w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć

Wymiana ekranu w telefonie w serwisie to usługa, która może być niezbędna po uszkodzeniu wyświetlacza. Pęknięcia, zarysowania, szczeliny, które uniemożliwiają obsługę dotykową ‒ to tylko niektóre cechy zepsutych ekranów, które wymagają wymiany. Jak zabrać się za naprawę wyświetlacza i kiedy ją wykonać? Tego dowiesz się z tego artykułu. 

Kiedy warto wymienić ekran w telefonie?

Użytkownicy smartfonów mają rozmaite motywacje do wymiany wyświetlacza w telefonie dotykowym. W jakich przypadkach dobrze jest zatem zdecydować się na wymianę ekranu w telefonie?

  • Znaczące uszkodzenie wyświetlacza: Gdy pęknięcia są na tyle duże, że utrudniają czytanie treści lub dotyk nie działa prawidłowo.
  • Martwe piksele: Jeśli na ekranie pojawiają się martwe piksele, które zakłócają wyświetlanie obrazu.
  • Niewłaściwe wyświetlanie barw: Kiedy ekran nie odwzorowuje barw poprawnie, co może wskazywać na wewnętrzne uszkodzenie.
  • Drobne zarysowania: W przypadku, gdy telefon jest narzędziem pracy lub jego estetyka jest dla Ciebie ważna, nawet niewielkie zarysowania mogą być powodem do wymiany.

Wymiana ekranu w telefonie dotykowym ‒ krok po kroku

Jak wygląda proces wymiany uszkodzonego, pękniętego wyświetlacza w smartfonie? Jest to zadanie wymagające, ale wprawny fachowiec poradzi sobie z nim doskonale. Wymianę ekranu można podzielić na kilka kluczowych etapów:

  • Diagnoza uszkodzenia: Przed przystąpieniem do wymiany ekranu, konieczne jest upewnienie się, że to właśnie wyświetlacz jest uszkodzony. Czasami problem może leżeć głębiej, na przykład w płycie głównej.
  • Wybór części zamiennych: Uszkodzony ekran musi zostać zastąpiony nowym. W tym celu serwisant szuka kompatybilnej części z Twoim modelem smartfona.
  • Demontaż: Po wyłączeniu telefonu i ściągnięciu obudowy oraz baterii (jeśli to możliwe), przy pomocy rozmaitych narzędzi serwisant oddziela uszkodzony ekran od reszty telefonu.
  • Montaż nowego ekranu: Po usunięciu starego ekranu, oczyszcza się powierzchnię, na której będzie zamontowany nowy. Do przymocowania ekranu przydaje się specjalny klej lub taśma dwustronna przyklejona do ramy telefonu. Na takiej konstrukcji umieszcza się nowy ekran.
  • Testowanie: Po zamontowaniu nowego ekranu, należy włączyć telefon i sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Ważne jest upewnienie się, że ekran reaguje na dotyk i nie ma martwych pikseli.
zepsuty wyświetlacz w telefonie - jak go naprawić?

Koszt wymiany ekranu

Koszt wymiany wyświetlacza w telefonie może się wahać w zależności od modelu telefonu, dostępności części zamiennych oraz rodzaju uszkodzenia. Średnia cena wymiany ekranu w telefonie komórkowym (takich marek jak np. Samsung czy Huawei) w Polsce wynosi kilkaset złotych. W przypadku bardziej prestiżowych modeli, takich jak najnowsze iPhone’y, koszt ten może być wyższy. Warto dodać, że wymiany ekranu można dokonać zarówno w okresie gwarancji, jak i po jej zakończeniu. Szczególnie w tym drugim przypadku polecamy wybrać sprawdzony serwis GSM, który wykorzysta oryginalne części danego modelu telefonu lub zamienniki wysokiej jakości.

Ile trwa naprawa ekranu?

Czas wymiany ekranu w telefonie może zająć około 1 dnia. Jeśli na stanie serwisu nie ma wymiennych części i muszą one zostać zamówione, usługa może się wydłużyć do kilku dni, szczególnie w przypadku mniej popularnych modeli. Istnieją też serwisy, takie jak Serwis GSM na warszawskich Bielanach, w których proces wymiany wyświetlacza może trwać około 1-2 godziny, co pozwala na szybką realizację zlecenia jeszcze tego samego dnia.

Gwarancja na usługę

Niektóre serwisy oferują gwarancję na przeprowadzone naprawy, co może nieco podnieść cenę, ale daje pewność, że naprawa została wykonana profesjonalnie. 

Wymiana wyświetlacza ‒ dodatkowe informacje

Pamiętaj, że samodzielna naprawa ekranu może unieważnić gwarancję urządzenia. Jeśli nie czujesz się pewnie, zawsze lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Przy tej okazji warto zastanowić się nad dodatkową ochroną nowego ekranu, taką jak folia ochronna, która zabezpieczy wyświetlacz przed ponownymi uszkodzeniami.

Przewiń do góry